Pięć filarόw zdrowia: 5. Balans

Balance: das Ziel ist der innere Frieden

Zrόwnoważenie wszystkich aktywności jest podstawą zdrowego, aktywnego i pełnego zadowolenia życia. Woda, rośliny, ruch i odżywianie  - każdy z tych elementόw ma swόj indywidualny wkład w zdrowie i radość życia. Lecz według Sebastiana Kneippa to  wspόłdzałanie wszystkich tych elementόw utrzymuje ciało i ducha w rόwnowadze.

 

Sednem filozofii Kneippa jest jej całościowe spojrzenie: przez zwrot ku własnemu ciału i zrόwnoważony styl życia z intensywnymi fazami odpoczynku powstaje pozytywna interakcja między ciałem a psychiką. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, ktόre charaktryzują się szybkim tempem życia, naciskiem na osiąganie wynikόw, natłokiem informacji, nauki Kneippa wydają się być bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Ten, kto chce uporać się z dniem powszednim, potrzebuje możliwości wycofania się, aby porozmyślać, zrelaksować się i zaczerpnąć nowych sił witalnych: krόtko mόwiąc aby ponownie zharmonizować ciało i duszę. 

 

Tylko ten, kto regularnie znajduje czas na „wyłączenie się“, na głęboki relaks i delektowanie się wszystkimi zmysłami, potrafi odnaleźć harmonijny rytm życia, ktόry Kneipp ponad 100 lat temu określił mianem „zasad uporządkowanego życia“.

© 2019 Kneipp. Wszelkie prawa zastrzeżone.