Projekt Uprawy Arniki

Das Arnika Anbau-Projekt

“Arnika jest na wagę złota!” (Sebastian Kneipp)

 

Ulubionym ziołem Sebastiana Kneippa była arnika. Kupalnik gόrski, jak nazywana jest też ta roślina lecznicza, należy do roślin, ktόrych skuteczność przy zastosowaniu zewnętrznym od dawien dawna jest przekazywana i potwierdzoa  Budując na tych bogatych doświadczeniach, rόwnież dzisiaj arnika należy w firmie Kneipp do najważniejszych surowcόw roślinnych stosowanych zarόwno w lekach  roślinnych, jak i w produktach kosmetycznych czy kąpielach zdrowotnych.

 

Firma Kneipp świadomie stosuje w swoich lekach i produktach zawierających arnikę specjalną odmianę Arnika montana L, tak zwaną "arnikę hiszpańską", wyrόżniającą się szczegόlnie niskim potencjałem alergennym. Jako że Arnika montana długi czas uchodziła za niemożliwą do uprawy, więc jak dotąd płatki kwiatόw arniki wykorzystywane do lekarstw pochodziły tylko ze zbiorόw dzikorosnących roślin.

Aby chronić zasoby dziko rosnącej Arniki montana L., firma Kneipp wspiera kosztowny projekt hodowli i uprawy: sukcesywną kultywację arniki gόrskiej w Niemczech. W roku 1996 firma Kneipp rozpoczęła wspόłpracę ze specjalistą ds. hodowli roślin Philippem Bernerem, w celu założenia uprawy sprowadzonych z Hiszpanii dzikorosnących roślin arniki i ich adaptacji pod względem hodowlanym. Dzięki temu każdego roku optymalizowano rośliny przez odpowiednią selekcję i ich krzyżowanie, biorąc pod uwagę ich właściwości argonomiczne (jak homogenność, żywotność, nasadę kwiatόw, plenność) i zawartość składnikόw.

dr Bruno Frank z młodą rośliną arniki
dr Bruno Frank z młodą rośliną arniki

 

Projekt się powiódł: długa i wyboista droga doprowadziła do powstania firmowego gatunku pod nazwą „Arvita”. Przyznanie firmie Kneipp przez Urząd Federalny ds. Gatunkόw Roślin praw do gatunku nastąpiło w grudniu 2011 . W czerwcu i lipcu 2012 miał miejsce pierwszy zbiόr plonόw. Ogόlnym celem jest całkowite pokrycie zapotrzebowania na arnikę do lekarstw i produktόw Kneipp z zakontraktowanych niemieckich upraw tego szczegόlnego gatunku arniki.  

 

 

W roku 2012 okazało się, że droga do celu w dalszym ciągu pozostaje trudna  i że tego typu projekt wymaga specjalnego zaangażowania i jest niemożliwy do zaplanowania w każdym szczegόle. 50 procent jednorocznych wysadkόw zamarzło w lutym na skutek silnych przymrozkόw gruntowych i przygruntowych. W czasie fazy rozwoju pędόw kwiatostanu w kwietniu silna susza  tak mocno zakłόciła rozwój roślin, że osiągnięta ilość zbiorόw okazała się znacznie poniżej oczekiwań.  

 

 

Taki rozwόj wypadkόw materiału roślinnego miał też wpływ na kolejne lata, ponieważ rośliny dopiero na trzeci rok przynoszą maksymalny plon. Tak więc dopiero w 2013 roku można było zebrać większe ilości nasion.  Mimo wielkich nakładόw na tworzenie i przyjęcie się, pielęgnację i zbiory roślin przy jeszcze niewielkich dochodach projekt ten w firmie Kneipp w dalszym ciągu jest kontynuowany i śledzonyz zaangażowaniem. Cel, by osiągnąć roczny plon w wymiarze co najmniej 2000 kg, pozostaje.

Zachęcamy do obejrzenia filmu o regionalnie zakontraktowanych uprawach arniki: "Projekt Uprawy Arniki".

UWAGA:

Aby na kanale youtube wyświetlać polskie napisy (jeżeli nie pojawią się automatycznie), należy w dolnej części ekranu załączyć taką opcję na ikonce.

 

Oto wybrane produkty firmy Kneipp z arniką:

Kneipp® Olejek do masażu Arnika

 

 

Następna strona: Masło shea

© 2019 Kneipp. Wszelkie prawa zastrzeżone.