Pięć filarόw zdrowia: 1.Woda

Obfite zimne kąpiele w wodach Dunaju o temperaturze 5° do 10° C pomogły Sebastianowi Kneippowi przezwyciężyć silną gruźlicę płuc. Dzięki temu przekonał się: „ Jeżeli dla mnie istnieje lekarstwo, to jest nim woda.“ Z czasem Kneipp, znany wόwczas jako „wodny doktor“, doskonalił swoje metody i łagodził je.

 

Metoda leczenia

 

Działanie zabiegόw wodnych Kneippa  polega na wzmacnianiu sił samoleczniczych organizmu poprzez łagodne lub silne bodźce. Ciepłe i zimne oddziaływanie temperatury wody pobudza krążenie krwi, co ożywia przemianę materii i oczyszczanie organizmu.

Propozycja 120 rόżnych zabiegόw wodnych obejmuje od obmywania przez polewania, zawijania i kąpiele ziołowe, aż po „błyskawiczne polewanie“. Wiele z nich z łatwością można  wpleść w przebieg dnia: w ten sposόb oblanie się zimnym strumieniem wody  po gorącym prysznicu o poranku jest idealnym pobudzeniem.

Osoby, ktόre w ciągu dnia walczą ze zmęczeniem, rόwnież mogą sięgnąć po zabiegi księdza: zimna kąpiel rąk, zwana też „Espresso Kneippa“ ożywia ciało i ducha, zapobiegając rόwnież umysłowemu znużeniu.

Przy nadchodzącym przeziębieniu zalecana jest zawczasu kąpiel stόp z dolewaniem wody, w przypadku bόlu głowy lub umysłowego czy też fizycznego zmęczenia Sebastian Kneipp poleciłby polewanie twarzy wodą. Chyba najbardzej znanym zabiegiem wodnym Kneippa jest kąpiel brodząca. Już jednokrotne zastosowanie hartuje ciało i wyraźnie poprawia przemianę materii.

Na naszym Youtube Channel Kneippwerke znajdą Państwo filmiki informacyjne o roślinach leczniczych oraz proste filmiki intstruktażowe zabiegόw do zastosowania w domu (j.niem.).

 

Proszę spojrzeć poniżej na bardzo łatwy i skuteczny zabieg Kneippa. „Zimne polewanie kolan“. Można go łatwo wykonać w domu. Regularne stosowanie długotrwale zapobiega zimnym stopom, wzmiacnia system immunologiczny, pomaga na ciężkie nogi, żylaki i do tego działa przeciwzapalnie.

 

Ten, kto w czasie przeziębień chce aktywnie działać, powinien w swόj dzień wkomponować zimne polewanie kolan.

 

Wskazόwka zdrowotna naszego partnera jakim jest Kneippianum w Bad Wörishofen (resort zdrowia i Kneippa w Allgäu). Na własnym ciele przetestowała ten zabieg Manuela Schrecke, pracownik firmy Kneipp.

UWAGA:

Aby na kanale youtube wyświetlać polskie napisy (jeżeli nie pojawią się automatycznie), należy w dolnej części ekranu załączyć taką opcję na ikonce.

Zimne polewanie kolan

<object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/wnvNUtoC8a4&hl=de_DE&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/wnvNUtoC8a4&hl=de_DE&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="385"></embed></object>

Wstęp do filmiku instruktażowego

Zimne polewanie kolan łatwo wykonać w domu. Regularne stosowanie ma długofalowe działanie i zapobiega zimnym stopom, wzmacnia system immunologiczny, pomaga na ciężkie nogi, żylaki i do tego działa przeciwzapalnie. A więc ten, kto chce być aktywny w okresie przeziębień, powinien wpleść zimne polewanie kolan w swόj przebieg dnia.

© 2019 Kneipp. Wszelkie prawa zastrzeżone.