Sucha i wrażliwa skóra – co to tak właściwie oznacza?

Nasza seria kosmetyków Kneipp Kwiat migdała Jedwabna skóra znakomicie nadaje się do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej.

 

Co dokładnie kryje się pod określeniem: „Sucha i wrażliwa skóra“?

Na określenie stanu „suchej i wrażliwej“ skóry do dziś nie ma jednoznacznej, naukowej definicji. W odniesieniu do skóry „wrażliwej“ znajdziemy przykładowo w mediach bardzo różne opisy, jak np. skóra czuła, hiperaktywna, z brakiem tolerancji lub też sensytywna. My w dziale badań Kneipp faworyzujemy pojęcia „wrażliwa“ i „wyczulona“.

 

Generalnie pod pojęciem skóry „suchej i wrażliwej“ kryje się skóra, która bardzo mocno reaguje na wpływ różnych czynników, które skórze normalnej zupełnie nie stwarzają problemów i nie wywołują żadnych niepożądanych reakcji. Ze względu na suchość skóry dochodzi do obniżenia progu tolerancji.

Mówiąc wprost: taką skórę łatwo podrażnić!

Generalnie cechy skóry wrażliwej dzielimy na widoczne (kliniczne), niewidoczne (subkliniczne) oraz mierzalne (objektywne). Z jednej strony jest możliwe, że mimo tego, iż nie widzimy żadnych zmian skóry, czujemy ciągłe pieczenie, mrowienie czy swędzenie. Z drugiej strony skóra wrażliwa może objawiać się zaczerwienieniem, łuszczeniem lub opuchlizną, symptomy stają się wówczas widoczne. Poza tym przeprowadzono badania, w których opisano i objektywnie zmierzono zmiany skóry wrażliwej. Tym sposobem również firma Kneipp w ostatnich latach mogła opublikować ciekawe wyniki badań dotyczące wrażliwości i podrażnienia suchej, starzejącej się skóry.

 

Występowanie skóry suchej i wrażliwej jest szeroko rozpowszechnionym zjawiskiem. Przede wszystkim w państwach uprzemysłowionych jak USA, Francja, Japonia. W Niemczech liczba ludzi ze skórą wrażliwą jest wysoka, średnio ok. 55%. A w Chinach np. częstotliwość występowania skóry wrażliwej wynosi tylko 23%.  Na całym świecie – według naszej oceny sytuacji wg badań naukowych – średnia częstotliwość to prawie 44%. Należy zwrócić uwagę na fakt, że podejście do tematu „wrażliwej skóry“ jest silnie uwarunkowane socjokulturowo i dlatego w różnych regionach ma różne znaczenie. Zasadniczo „wrażliwa skóra“ bardzo negatywnie wpływa na nastrój danej osoby i zdecydowanie obniża jakość jej życia.   

 

Generalnie w nauce mówi się o dwóch podstawowych zaburzeniach odpowiedzialnych za zjawisko wrażliwej skóry:

 

  1. wyczulenie skóry wywołane suchością, spowodowane zaburzeniami bariery skórnej

  2. nadwrażliwość powodowana błędną stymulacją neurosensoryczną (inflamatoryjną) w skórze


Przyczyny tych zmian skóry mogą mieć uwarunkowania zarówno egzogenne (pochodzące z zewnątrz), jak i endogenne (z wewnątrz). Zespół ds. badań skóry Kneipp przedstawia tutaj najważniejsze czynniki, które wpływają na suchą i wrażliwą skórę lub ją wywołują. 

 

 

Różne czynniki przyczyniają się do utraty nawilżenia. Skóra staje się sucha i wrażliwa.
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można wyrównać niedobory nawilżenia i wspomóc funkcje bariery ochronnej skóry.

Opisane wewnętrzne i zewnętrzne czynniki mogą doprowadzić do różnych mierzalnych zmian skóry, powodując powstanie skóry suchej i przez to wrażliwej.

Mierzalne zmiany skóry suchej i wrażliwej Skutki dermatologiczne
wzmożona transepidermalna utrata wody skóra traci nawilżenie i wysycha
zmniejszona gęstość i grubość warstwy komórek rogowych zwiększa się przepuszczalność składników szkodliwych
podwyższone pH górnej warstwy skóry bariera skórna staje się podatna na zagrożenia i wrażliwa
uszkodzony płaszcz hydrolipidowy powierzchni skóry powierzchnia skóry staje się sucha i łuszcząca
uszkodzona matryca lipidowa wewnątrz bariery skórnej skóra traci nawilżenie i elastyczność

 

 

Produkty naszej serii pielęgnującej Kneipp® Kwiat migdała Jedwabna skóra zawierają wyjątkowe substancje pielęgnujące i czynne, które zostały specjalnie dopasowane do skóry suchej i wrażliwej, tak by zapobiegać opisanym wyżej zmianom skóry.

 

Dalsze informacje w na temat badań skuteczności i formuły pielęgnującej Działu Badań Kneipp.

© 2019 Kneipp. Wszelkie prawa zastrzeżone.