Aromakologia: czy zapachy działają?

Czy to w kosmetyce, w odświeżaczach powietrza czy środkach czystości – zapachy są integralną częścią naszego dnia powszedniego. Bardzo ukierunkowanie są stosowane  w klasycznej aromaterapii: kilka kropel olejku eterycznego miesza się z wodą lub podgrzewa nad tilajtem. Uwalniane przez ciepło naturalne aromaty wytwarzają przyjemny zapach w pomieszczceniu i pozytywnie wpływają na naszą psychikę i nastrój. Pomimo tego, iż w wielu kulturach już od stuleci stosuje się aromaterapię, a wpływ zapachów na ludzką psychikę w międzyczasie został już naukowo udowodniony, przez niektórych zwolenników medycyny konwencjonalnej aromaterapia w dalszym ciągu wyśmiewana i postrzegana jest jako medycyna alternatywna o zabarwieniu/podtekście/z nutką ezoterycznym.

Zapachy budzą emocje

Jasne jest, że zapachy działają poprzez najstarszą część ludzkiego mózgu, układ limbiczny. W tym miejscu ludzkie emocje są odpowiednio/zasadniczo przetwarzane i ukierunkowywane. Jako że zapachy w odróżnieniu od  optycznych czy akustycznych wrażeń zmysłowych nie są wstępnie „obrabiane“ czy filtrowane przez  wzgórze, mogą wywoływać w nas całkiem nieświadome emocje. I tak np. zapach świeżo upieczonego ciasta wywołuje w wielu z nas uczucie bezpieczeństwa i ciepła, nawet jeśli nie potrafimy ewidentnie przyporządkować tego efektu. Ale jak dowieść tego „nieświadomego“ działania zapachów?

Czy emocje są mierzalne?

Odpowiedź na to pytanie zna Dział badań naukowych firmy Kneipp GmbH. Intensywnie zajmuje się działaniem naturalnych substancji zapachowych na psychikę człowieka. Kneipp prowadzi między innymi wspólnie z instytutem badawczym Psyrecon, Instytut Psychofizjologii stosowanej,  badania naukowe nad  aromakologicznym działaniem produktów. Psyrecon stosuje specjalną metodę, która subjektywnie i objektywnie rejestruje i łączy/kojarzy/powiązuje emocjonalne reakcje ciała:  OEA (Objective Emotional Assessment)– tzw. Objektywna Emocjonalna Ocena. Przy OEA używa się mierzących sond stosowanych w medycynie, które równocześnie mierzą aktywność gruczołów potowych, rytm serca, fale mózgowe i mięśnie mimiczne i dzięki temu odzwierciedlają dokładny nastrój badanej osoby. Zaleta: reakcje emocjonalne, po części nieświadome, rejestrowane są objektywnie i bezpośrednio podczas stosowania produktu.

Kneipp Radość życia oraz Głęboki odpoczynek mają udowodnione działanie

Kneipp za pomocą tej objektywnej metody mierzenia zbadał działanie aktywujące i poprawiające nastrój Esencji do kąpieli oraz płynu pod prysznic „Radość życia“. Aby możliwie jak najbardziej realnie odzwierciedlić reakcje na działanie zapachu, pomiary zostały przeprowadzone bezpośrednio podczas zastosowania produktu. Wynik badań aromakologicznych jest jednoznaczny:  produkty „Radość życia“ dzięki świeżemu i słonecznemu zapachowi olejków eterycznych z Litsea Cubeba i cytryny mają mierzalny pozytywny wpływ na nastrój.

Również esencja do kąpieli Głęboki odpoczynek z olejkiem z paczuli i ekstraktem z drzewa sandałowego przebadana została pod kątem wpływu na odprężenie fizjologiczne. Wyniki badań pokazują, że kąpiel z dodatkiem do kąpieli Głęboki odpoczynek pomaga w osiągnięciu głębokiego odpoczynku i wewnętrznego spokoju. 

 

 

© 2019 Kneipp. Wszelkie prawa zastrzeżone.