Relaks w wannie

Entspannen Sie sich! Nach einem warmen Bad fühlen Sie sich wie neu geboren

Zrelaksuj się!

 

Po ciepłej kąpieli człowiek czuje się jak nowo narodzony. Zapomnij o czasie i odpocznij od trudu dnia codziennego. Pokażemy, co przy tym jest istotne.

 

Woda w nowoczesnym ruchu wellness uchodzi za nieodzowny element całościowego dobrego samopoczucia. Dzięki naturalnym siłom roślin i ziόł wzmacnia ciało i ducha. Działa kojąco na nerwy i mięśnie i jest balsamem dla duszy. Zawarte w wielu dodatkach do kąpieli olejki eteryczne pochodzące z cennych roślin działają podczas kąpieli całościowej na całe ciało.

Wskazόwki dotyczące zdrowej kąpieli

Aby moc ciepłej wody mogła zadziałać, a kąpiel była błogim przeżyciem i rozkoszą dla wszystkich zmysłόw, należy jednak przestrzegać kilku prostych reguł.

 

Temperatura wody

Zasadniczo obowiązuje zasada: im cieplejsza woda w kąpieli, tym więcej natłuszczenia i wilgoci traci skόra. Poza tym zbyt ciepła woda niepotrzebnie obciąża serce i układ krążenia. A to dokładne przeciwieństwo tego, co ma na celu dobroczynna kąpiel. Teperatura wody powinna wynosić 36 do 38 °C.

 

Czas kąpieli

Kąpiel powinna trwać co najmniej pięć, jednak najwyżej dwadzieścia minut. Organizm potrzebuje kilku minut, by wchłonąć ciepło wody i substancje czynne dodatkόw do kąpieli. Rozluźniają one mięśnie i naczynia krwionośne i powodują senność. Pobudzają ponadto wytwarzanie potu i przemianę materii, dzięki czemu w więszym stopniu usuwane są z organizmu substancje szkodliwe. Zbyt długa kąpiel obciąża skόrę i układ krwionośny tak samo, jak kąpiel za ciepła.

Pora kąpieli

Najlepszą porą na relaksujące kąpiele jest mniej więcej godzina 21, ponieważ kąpiele powodują senność i przygotowują do nocy pełnej wypoczynku. Firma Kneipp stworzyła przeznaczone specjalnie do tego dodatki do kąpieli, jak np. Aromatyczny płyn pielęgnujący do kąpieli Na dobranoc.

 

 

Wskazόwki dotyczące dobrego samopoczucia

Sposόb urządzenia łazienki ma rόwnież wpływ na działanie rozluźniające: w nastrojowej i uporządkowanej atmosferze zmysły chętnie dają się rozpieszczać. Można urządzić łazienkę np. w ciepłych, przyjaznych kolorach według swojego gustu. Przytulne dywaniki łazienkowe i puszyste, pasujące kolorystycznie ręczniki dopełnią całokształtu. Można upiększyć naszą oazę relaksu kwiatami. Do tego nadają się w szczegόlności kwiaty doniczkowe lubiące wilgoć lub też świeży bukiet kwiatόw ciętych. Potrzebne są też ładne dodatki, np. muszelki, ktόre nazbieraliśmy na plaży podczas ostatniego urlopu.

 

Wszystkimi zmysłami

Zrezygnuj z jaskrawych świateł neonowych. O wiele skuteczniejsze dla relaksu ciała i umysłu jest przyjemne, ciepłe światło. Nastrojową atmosferę bez trudu można wyczarować za pomocą kilku ładnych świeczek. Podczas kąpieli możemy też rozkoszować się ulubioną muzyką. Do kąpieli relaksujących pasuje subtelna muzyka w tle. Przy kąpielach aktywujących mogą w pomieszczeniu płynąć  rytmiczne dźwięki. I tu gusta są rόżne. Działanie wybranej przez nas muzyki powinno wspierać ogόlne dobre samopoczucie. Zmysłowym uwieńczeniem jest szklanka soku czy też pachnąca herbatka, ktόra czeka na nas na brzegu wanny, by dostarczyć nam odpowiednich doznań smakowych.

 

Rozluźnienie

Tak, a teraz proszę się wygodnie usadowić w wannie. Najlepiej wykorzystać do tego specjalną poduszkę do wanny, na ktόrej ułożymy głowę, tak by kark i nasze ramiona mogły się rozluźnić. Podczas kąpieli w wannie, tak jak przy pływaniu istotne jest, aby nie wchodzić do wody z pełnym żołądkiem. Tylko w ten sposόb można się w pełni zrelaksować i myślami wyruszyć w spokojną podrόż.

 

Pielęgnacja ciała

Kąpiel można wykorzystać do pielgnacji całego ciała. Nałożyć maseczkę na twarz lub włosy, niech działa podczas gdy relaksujemy się w wannie. Nasza wskazόwka na dodatkową porcję pielgnacji skόry: dodać do kąpieli kilka kropel ulubionego olejku do ciała. Po kąpieli nie należy wycierać się ręcznikiem, lecz jedynie delikatnie osuszyć skόrę przykładając do niej ręcznik. W ten sposόb wartościowe olejki roślinne mogą w jeszcze lepszy sposόb działać na skόrę. Po kąpieli należy zarezerwować sobie trochę czasu na pielęgnację skόry olejkiem do ciała lub balsamem do ciała, by przywrόcić skόrze utraconą wilgoć.

 

Temperatura

Jeżeli chcemy, aby przyjemny efekt ciepłej kąpieli utrzymał się dłużej, zadbajmy o to,  żeby w łazience panowała temperatura 25 do 30 °C. Rόwnież w pomieszczeniu, w ktόrym będziemy przebywać po kąpieli powinno być przyjemnie ciepło. Proszę przygotować sobie puszyste ręczniki i miękki szlafrok, ktόre w czasie kąpieli możemy ogrzewać na kaloryferze i okryć się nimi po kąpieli.

 

Wypoczynek

Aby przedłużyć relaks ciała i duszy po kąpieli w wannie zalecamy po niej pόł godziny odpoczynku. W ten sposόb przyjemne efekty ciepłej wody mogą jeszcze bardziej optymalnie działać. Ułożmy się wygodnie na sofie pod sowim ulubionym kocem i przedłużmy przyjemność ciepłej kąpieli. Efekt rozluźniający można w łatwy sposόb zwiększyć, np. jeżeli posłuchamy cichej łagodnej muzyki, poczytamy kilka stron książki lub przeprowadzimy progresywne rozluźnianie mięśni.

 

Wskazόwki eksperta dot. kąpieli – wywiad z dr Bruno Frankiem

 

Więcej wskazόwek dotyczących zdrowego relaksu uzbieraliśmy wspόlnie z naszymi blogowiczami. Dziękujemy za wiele dobrych propozycji.

© 2019 Kneipp. Wszelkie prawa zastrzeżone.