Skóra alergiczna i ze skłonnością do nietolerancji skórnej

Coraz więcej ludzi cierpi na alergie. Skóra reaguje wysypką, zaczerwienieniem, a nawet egzemą. Przyczyną takiego stanu mogą być wpływy zewnętrzne lub niektóre materiały, które nosimy na skórze. Zazwyczaj niełatwo rozpoznać czy mamy do czynienia z prawdziwą alergią czy tylko nietolerancją skórną, ponieważ są to dwie różne rzeczy.

 

Alergia

 

 

Alergią nazywamy nadmierną reakcję systemu immunologicznego na tak właściwie nieszkodliwe substancje w naszym otoczeniu. Przebiega ona zawsze w dwóch etapach. Najpierw następuje uwrażliwienie. System immunologiczny reaguje na dany materiał, lecz nie występują żadne symptomy. Prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji przy kolejnym kontakcie jest bardzo wysokie. Następny etap to tzw. elicytacja, czyli wystąpienie reakcji skórnej. Występuje ona najwcześniej przy drugim kontakcie z uczulającą substancją i to najwcześniej po 24 godzinach. Reakcja skórna pojawia się nie tylko na skórze w miejscu bezpośredniego kontaktu, ale również w innych partiach ciała. Każdy następny kontakt może wywołać egzemę.

 

Nietolerancja skórna

 

Nietolerancją skórną nazywamy irytację skóry na jeden z materiałów nałożonych na skórę. Podczas tej reakcji, w przeciwieństwie do prawdziwej alergii, system immunologiczny nie bierze udziału. W zasadzie wszystkie składniki jakiegoś produktu mogą być odpowiedzialne za reakcję nietolerancji. I nie gra tu roli, czy materiał jest syntetyczny czy pochodzi prosto z natury.

Czy to reakcja alergiczna czy nietolerancja skórna – konsekwencje dla osoby dotkniętej taką reakcją często są podobne. Nie czujemy się dobrze we własnej skórze. Często uszkodzona jest funkcja naturalnie chroniącej bariery skóry. W ten sposób podrażniona, zestresowana skóra wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji.

 

 

Wskazówki dla bardzo wrażliwej skóry:

-          Prawidłowa pielęgnacja: produkty o szczególnie łagodnej, nawilżającej, chłodzącej i uśmierzającej swędzenie konsystencji

-          Aktywna ochrona skóry: świadoma rezygnacja z substancji o wysokim potencjale alergennym, jak np. olejki eteryczne, perfumowane, substancje konserwujące i barwiące oraz betainy (detergenty)

-          Do kąpieli: tylko wyjątkowo łagodne dodatki

© 2019 Kneipp. Wszelkie prawa zastrzeżone.