Skόra sucha i wrażliwa

Skόra sucha

Po czym poznać suchą skόrę?

Ma drobne pory skόrne, często jest napięta (uczucie ściągnięcia), skłonna do zmarszczek i łuszczenia. W miejscach szczegόlnie suchych staje się szorstka i może pękać.

 

 W czym leży problem?

Skόra sucha ma braki natłuszczenia i nawilżenia. Produkuje za mało sebum i posiada zbyt mało własnych czynnikόw utrzymujących wilgoć, jak mocznik czy kwas hialuronowy.

Skutek: płaszcz hydrolipidowy skόry, ktόry jest naturalną barierą chroniącą przed szkodliwym wpływem środowiska, staje się porowaty. Skόra traci coraz więcej wilgoci i jeżeli będzie się dalej wysuszać, może stać się skόrą wrażliwą.

 

 Jakie są przyczyny?

Właściwości skόry są dziedziczne, ale zmieniają się też z wiekiem. W przedziale wiekowym między 20 a 30 rokiem życia co czwarta kobieta ma suchą skόrę, u kobiet w wieku 50 lat jest to już co druga. Dodatkowym czynnikiem wysuszającym skόrę są duże wahania temperatury i nadmierne eksponowanie na słońce. Nie zapominając o: nieodpowiedniej pielęgnacji, ostro działających produktach czyszczących, gorących kąpielach.

 

 Co pomaga?

Aby mieć uczucie odprężonej skόry należy po pierwsze odbudować płaszcz ochronny skόry. Zaczyna się to już od jej oczyszczania: łagodne, natłuszczające balsamy zapobiegają dalszej utracie wilgoci. Pielęgnacja odbudowująca zawierająca potencjalne substancje zatrzymujące wilgoć, jak np. esencjalne kwasy tłuszczowe, ochronną kombinację witaminy A, E i pantenolu, dostarcza skόrze natłuszczenia i nawilżenia.

 

Skόra wrażliwa

Po czym poznać skόrę wrażliwą?

Zachowuje się podobnie jak skόra sucha, dodatkowo ma jednak skłonności do zaczerwienień, swędzenia i pieczenia. Dotyczy przede wszystkim ludzi z jasną karnacją.

 

 W czym leży problem?

Skόra wrażliwa nie ma zdolności do samoobrony, gdyż jej ochronny płaszcz hydrolipidowy wypadł z rόwnowagi. Zasadniczo brakuje jej wilgoci, a jako że warstwa rogowa skόry jest o wiele za cienka, a zakończenia nerwowe przeczulone, toteż prόg podrażnienia jest wyjątkowo niski. Dlatego reaguje w sposόb przewrażliwiony na wszelkiego typu bodźce zewnętrzne jak i wewnętrzne. Często idzie w parze ze skόrą suchą.

 

 Jakie są przyczyny?

Bodźcem wyzwalającym może być, podobnie jak w przypadku skόry suchej, genetyka, wiek lub klimat. Ale rόwnież stres i zmiany hormonalne czynią skόrę cienszą. Skόra wrażliwa źle toleruje nieodpowiednią, ale też przesadną pielęgnację: używanie byle jakich kremόw o zbyt dużej ilości składnikόw, ale też zbyt częste kąpiele wzmagają ryzyko podrażnień.

 

 Co pomaga?

Skόra podrażniona cieszy się z pielęgnacji produktami o niewielkiej ilości substancji czynnych, za to muszą one być odpowiednie. Mają przede wszystkim koić, zapobiegać infekcjom i długotrwale nawilżać. Właśnie to potrafią przykładowo substancje czynne esencji z  kardiospermum, oleju żmijowca (łac.:Echium) i oleju słonecznikowego, w połączeniu z masłem shea i proteinami migdała. Jeżeli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną, to idealne są mineralne filtry UV, gdyż pozostają na powierzchni skόry. Używanie odpowiednich produktόw pielęgnacyjnych oznacza rόwnież: rezygnację ze składnikόw o dużym potencjale alergennym, z konkretnych substancji konserwujących, barwnikόw, olejόw parafinowych, silikonowych i mineralnych.

 

Specjalna pielęgnacja dla skόry suchej i wrażliwej

Aktywną ochronę i skuteczną pielęgnację oferujemy Państwu w serii kosmetykόw Kneipp® Kwiat migdała Jedwabna skόra. Spełnia wymagania obu rodzajόw skόry: zmniejsza uczucie nadmiernego napięcia, zapobiega podrażnieniom i przywraca naturalną rόwnowagę skόry.

 

 

Olejek do ciała czy mleczko do ciała?

 

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie Państwo tutaj.

 

 

© 2019 Kneipp. Wszelkie prawa zastrzeżone.