Zdrowy sen/ spokόj i zrόwnoważenie

My ludzie spędzamy około jednej trzeciej życia na spaniu. Aby poradzić sobie ze stresem dnia powszedniego i fizycznie pozostać w formie, bardzo ważna jest odpowiednia ilość snu zapewniającego odpoczynek. W trakcie snu regeneruje się ciało i umysł. Zbyt mała ilość snu ma wiele negatywnych skutkόw: zmęczenie w ciągu dnia, problemy z koncentracją, obniżona wydajność, brak energii, rozdrażnienie oraz wewnętrzny niepokόj. Jeżeli przez dłuższy okres czasu będziemy zbyt mało spali, nasz własny system immunologiczny może zostać osłabiony, ryzyko schorzeń układu sercowo-naczyniowego i depresji wzrasta.

 

Co dokładnie dzieje się w naszym ciele podczas snu?

Organizm wydziela hormon melatoninę, przez co ciało przełącza się z trybu dziennego na tryb nocny. Podczas snu regeneruje się całe nasze ciało oraz system immunologiczny. Trawimy pokarmy i zapisujemy w mόzgu to, czego się nauczyliśmy. W ciągu jednej nocy budzimy się nieświadomie średnio ok. 28 razy.  

 

Kiedy nasz sen przynosi odpoczynek?

Każdy człowiek ma indywidualne zapotrzebowanie na sen. O efektywności wypoczynku decydują pierwsze trzy, cztery godziny, to tak zwana faza snu głębokiego. W kolejnej drugiej fazie snu więcej śnimy. Ważne: jakość snu, a nie jego ilość decyduje o tym, czy następnego dnia jesteśmy wypoczęci i w pełni sił.

 

Jakie są oznaki początkόw zaburzeń snu?

  • mniej niż 4 godziny snu w ciągu nocy
  • duży kłopot z zaśnięciem
  • wielokrotne nocne pobudki i kłopot z ponownym zaśnięciem

Nie zaszkodzi nikomu, jeżeli od czasu do czasu mniej pośpimy. Ale jeżeli wymienione dolegliwości utrzymują się kilka tygodni, powinniśmy je potraktować poważnie i udać się do lekarza lub homeopaty czy zielarza.

 

Czy poobiednia drzemka jest zdrowa?

Rzeczywiście, krόtka drzemka poobiednia jest bardzo zdrowa. Zapewnia nam lepszą koncentrację i wydajność na pozostałą część dnia. Należy jednak zwrόcić uwagę na to, by nie trwała ona dłużej niż 30 minut. Dłuższa drzemka ma efekt przeciwny. W miarę możliwości pozwόlmy sobie jak najczęściej na poobiedni wypoczynek.

 

Pomocne wskazόwki przy problemach z zaśnięciem:

  • Proszę zadbać o zdrową atmosferę snu:  przed spaniem wietrzyć  przez 5 minut pomieszczenie całkowicie otwarając okno, aby w pokoju było wystarczająco dużo tlenu.  Następnie zaciemnić pokόj. Temperatura w pokoju nie może być za wysoka, optymalna to 18° Celsjusza.
  • Proszę przed pόjściem spać wziąć odprężającą kąpiel, przykładowo z Esencją do kąpieli Kneipp® Głęboki odpoczynek. Nie musi to być zawsze kąpiel całkowita, nawet ciepła, dobroczynna kąpiel stόp potrafi zdziałać cuda.
  • Proszę przed spaniem wypić filiżankę ciepłej herbaty. Działanie nasenne ma rόwnież ciepłe mleko z miodem.
  • Nie zaleca się wysiłku fizycznego oraz obfitych posiłkόw pόźną porą. Najlepiej już dwie godziny przed pόjściem spać nie wykonywać  forsownych treningόw, a na kilka godzin przed snem przyjmować jedynie lekki posiłek.
  • Pomyślmy o sytuacjach przyjemnych i inspirujących, ktόre przeżyliśmy w ciągu dnia. Z tym pozytywnym wrażeniem należy sprόbować zasnąć.
© 2019 Kneipp. Wszelkie prawa zastrzeżone.