Historia / Kamienie milowe

Kneipp-Werke Geschichte und Meilensteine

Historia firmy Kneipp (kamienie milowe)

1890
Sebastian Kneipp poznaje aptekarza Leonharda Oberhäußera z Würzburga. Dzięki wspólnemu przekonaniu o tym, że naturalnymi metodami leczenia można zdziałać wiele dobrego, stali się bliskimi wspόłpracownikami i dobrymi przyjaciόłmi. Na bazie naturalnych esencji roślinnych i innych czystych składnikόw stworzyli receptury, ktόre do dziś są wytycznymi dla produktόw firmy Kneipp.   

1891-1897

1891 Sebastian Kneipp składa dorobek badań swojego życia na ręce przyjaciela i wspόlnika Leonharda Oberhäußera, przekazując mu obowiązujące na całym świecie i po wsze czasy wyłączne prawo do opracowywania, produkcji i sprzedaży produktόw kosmetycznych i farmaceutycznych oraz dietetycznych produktόw spożywczych „oznaczonych nazwą i wizerunkiem księdza Sebastiana Kneippa”. Ta umowa stanowi fundament  dzisiejszej firmy Kneipp spόłka z o.o..

Do roku 1987 następują kolejne potwierdzające i poszerzające oświadczenia i umowy. Pierwszym produktem, jaki został wyprodukowany pod nazwą Kneipp w aptece „Engel“ w Würzburgu, są tabletki Kneippa na osłabioną perystaltykę jelit. Wkrόtce po nich powstają herbaty, soki i proszki roślinne, nalewki, maceraty oraz tak zwane „Specjały“ (gotowe produkty lecznicze): wino rozmarynowe, „Magentrost“- środek na wzmocnienie żołądka i pobudzenie apetytu oraz „Flatuol” – ziołowe tabletki na problemy układu pokarmowego. Leonhard Oberhäußer rozpoczyna sprzedaż wysyłkową produktόw Kneippa.

 

1897-1919

Po śmierci Sebastiana Kneippa w roku 1897, Leonhard Oberhäußer kontynuuje wytwarzanie lekόw i produktόw pielęgnacyjnych zgodnie z recepturami Kneippa i pomaga w ich rozsławieniu rόwnież poza granicami kraju.

1919 - 1945

Firma przyjmuje nazwę Kneipp-Mittel-Zentrale. W drugim pokoleniu syn Leonharda Oberhäußera – Herman Oberhäußer – przejmuje w niej zarządzanie. Firma Kneipp-Mittel-Zentrale kwitnie i zajmuje własne lokum w Würzburgu przy ul. Ludwigstraße 9, naprzeciw teatru  miejskiego. Od roku 1920 zaopatrywane są rόwnież apteki.  

 

1945-1951

Po nocnym bombardowaniu Würzburga na krόtko przed końcem II wojny światowej w marcu 1945 r.  i wynikającym z tego prawie całkowitym zniszczeniu miasta firma tymczasowo przenosi się na teren würzburskiej fabryki octu.

Zakłady Kneippa oddzielają się jako samodzielne przedsiębiorstwo od apteki „Engel”. Luitpold Leusser, siostrzeniec Hermanna Oberhäußera, wraz z narzeczoną i pόźniejszą żoną Mareille Bene, przejmują prowadzenie zakładόw Kneippa. Pόźniej następuje założenie spόłki jawnej, w ktόrej rόwnouprawnionymi wspόlnikami są Hermann Oberhäußer oraz Luitpold Leusser. Erika Oberhäußer, cόrka Hermanna Oberhäußera, w roku 1951 przejmuje po ojcu udziały, późniejwycofuje się jednak z aktywnego kierowania firmą.

 

1951 – 1979

W trzecim pokoleniu aptekarz i senator Luitpold Leusser prowadzi przedsiębiorstwo, ktore istnieje teraz pod nazwą Kneipp-Heilmittel-Werk. W 1958 roku firma przenosi się do byłego lokalu wczasowego w Würzburgu, przy ul. Steinbachtal 43 – do roku 2013 właśnie tam mieściła się siedziba zarządu. W tym samym roku w miejscowości Bad Wörishofen zostaje zakupiony dom i utworzony punkt informacyjny dla ludności: „Dom Wörisana”. Od roku 1960 aptekarz Leusser organizuje w Bad Wörishofen sympozja dla lekarzy i aptekarzy na temat terapii Kneippa. W latach 70-tych następuje wielki boom: poszerzenie kanałόw dystrybucji na drogerie i punkty sprzedaży detalicznej żywności. Obrόt roczny rok w rok podwaja się i wzrasta z ok. 4 milonόw do ponad 50 milionόw Marek rocznie. Budowa nowej lokalizacji zakładu w Würzburg-Heidingsfeld. Utworzenie filii w Holandii.


1979-1996

Od roku 1979 miejscem produkcji został zakład w Würzburg-Heidingsfeld. Produkowane są tam olejki i sole do kąpieli oraz soki roślinne. Na ul. Steinbachtal 43 stworzono mały oddział z wannami do kąpieli, aby testować tam nowe receptury. Pόźniej nastąpiła rozbudowa do Centrum Zdrowia Kneippa, w ktόrym medycznie wykwalifikowany personel wykonywał masaże, zabiegi Fango i Kneippa. W pόźnych latach 80-tych oferta poszerzyła się o saunę i łaźnię turecką.

1980 Luitpold Leusser zakłada z istniejących hal magazynu dystrybucyjnego w Bad Wörishofen fabrykę herbaty. Jednym z powodόw było przekonanie o tym, że zakłady Kneippa powinny mieć zakotwiczenie w Bad Wörishofen - miejscowości, w ktόrej działał niegdyś Sebastian Kneipp. W roku 1991 fabryka została całkowicie zniszczona przez rozległy pożar. Natychmiast po odbudowie budynku od roku 1992 w pełnym zakresie wznowiona zostaje tam produkcja.


1996-2001

Luitpold Leusser umiera 23.10.1996 r. Jego żona Mareille Leusser, Erika Oberhäußer i ich siostrzenica Susanne Boecker (cόrka Giseli Bolch, z domu Oberhäußer) i jej mąż Fritz Boecker przejmują prowadzenie Zakładόw Kneippa.

Powstają filie w USA, Szwajcarii i Austrii. Zostaje zbudowany nowy, nowoczesny zakład produkcyjny w Ochsenfurt-Hohestadt w pobliżu Würzburga. Laboratoria kontroli jakości, rozwoju analitycznego i działy Badań i Rozwoju, dopuszczenia do obrotu produktów leczniczych i lekόw w roku 1999/2000 zostają rόwnież przeniesione do nowego lokum.

W 2000 r. Zakłady Kneippa zostają wspόlnikiem Europejskiego Centrum Zdrowia (Instytut-Sebastiana-Kneippa) w Bad Wörishofen.

 

2001

Mareille Leusser i Erika Oberhäußer odchodzą z firmy. PAUL HARTMANN AG nabywa udziały w firmie Kneipp. GRUPA HARTMANNA  posiada 80%, Susanne Boecker 20% udziałόw przedsiębiorstwa. Na początku roku 2002 Fritz Boecker odchodzi z zarządu firmy, rok pόźniej Susanne Boecker. Międzynarodowa działalność gospodarcza w znacznym stopniu się poszerza.

 

2005

Dnia 11 maja Dietmar J. Salein przejmuje zarządzanie firmą Kneipp. Następuje strategiczne nowe ukierunkowanie i repozycjonowanie marki według myśli przewodniej  „Kneipp działa. Od 1891”, skoncentrowane na pierwotną, głόwną grupę docelową 50 plus.

 

kwiecień 2008

HARTMANN przejmuje pozostałe 20 % udziałόw Kneipp od Susanne Boecker i zostaje jej 100%-owym udziałowcem.
 

08 lipiec 2008

Chrzest siedziby firmy Kneipp w Hohestadt pod nazwą „Zakład Oberhäußer”, w obecności pani Eriki Oberhäußer, jako wyraz uznania dla pochodzenia zakładόw Kneipp i osiągnięć rodziny założycieli Oberhäußer.  

 

 

© 2019 Kneipp. Wszelkie prawa zastrzeżone.