Lexikon rostlin

Aloes zwyczajny

Aloe Vera

Aloe barbadensis

Lilia pustyni - jedna z 700 rodzajόw lilii, ktόra wygląda raczej jak kaktus i jest podobna do amerykańskiej agawy – ceniona jest już od kilku tysięcy lat w wielu rόżnych kulturach jako roślina lecznicza. Jest symbolem zdrowia i pomyślności.

W przypadku tej rośliny wyjątkowe są jej właściwości ochronne przed odparowywaniem wilgoci. Jeżeli jeden z liści rośliny zostanie przecięty, rana ta goi się niemal natychmiast. Dlatego już 3500 lat temu Egipcjanie wywnioskowali, że ta zdolność będzie miała dobry wpływ rόwnież na skόrę i organizm ludzki.

U Indian roślina ta dzięki swoim znakomitym właściwościom leczenia ran, nazywana jest „kaktusem na rany”.

Istnieje ponad 300 rodzajόw aloesu. Ale przede wszystkim jeden z nich - Aloe Barbadensis Miller, zwany też „prawdziwym aloesem” – uzyskał duże znaczenie w medycynie ludowej.

W pękato wypełnionych liściach tej rośliny pustynnej znajduje się magazyn wody o konsystencji żelu z wartościowymi substancjami, ktόre na skόrze rozwijają swoje działanie lecznicze, pielęgnujące i ochronne.

Przecier uzyskany z liści jest bogaty w substancje witalne, takie jak witaminy, sole mineralne, aminokwasy, enzymy i fermenty wspierające przemianę materii.

Substancje czynne czystego żelu z wnętrza liścia rośliny aloesu wykorzystywane są w medycynie ludowej do oczyszczania i regeneracji ludzkiego organizmu, ale są przede wszystkim dobroczynnym przeżyciem dla skόry. Stosowanie żelu aloe vera jako środka leczniczego jest wyjątkowo dobrze tolerowane.

 

 

Składniki

Żel: mukopolisacharydy

W miąższu aloesu znajduje się ponad 140 biologicznie czynnych składnikόw, m.in. aminokwasy, enzymy, witaminy i związki mineralne.

 

 

 
© 2019 Kneipp. Wszelkie prawa zastrzeżone.