Lexikon rostlin

Jaśmin

Jasmin

Jasminum officinale

Botaniczna nazwa „jasminum officinale” oznacza jaśmin zwyczajny lub prawdziwy. Należy do rodziny oliwkowatych, pochodzi pierwotnie z Chin. W dzisiejszych czasach znanych jest około 200-300 rόżnych rodzajόw jaśminu, ktόre można znaleźć w tropikalnych regionach Afryki, Azji i Australii.

Jaśmin prawdziwy jest jedynym przedstawicielem swojego gatunku, ktόry rośnie też w Europie Południowej. Krzew jaśminu rozkwita niezliczoną ilością białych, intensywnie pachnących kwiatkόw i może osiągnąć wysokość ponad 3 metrόw. Charakterystyczne dla wszystkich rodzajόw jaśminu są lejkowate kwiaty o długiej rurce. Należy zachować ostrożność przy jaśminie żόłtym, ktόry zalicza się do roślin trujących i nie pachnie.

Jaśmin biały odznacza się intensywnym przyjemnym zapachem i oczarowuje cudownymi kwiatami. Dzięki przyjemnemu, upajającemu zapachowi jaśmin często wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjno-kosmetycznym. Olejek jaśminowy jest jednym z najdroższych olejkόw eterycznych. Aromakologicznie olejek działa upajająco i harmonizująco na ciało i duszę.

Składniki:

substancje zapachowe.

 

 

 
© 2019 Kneipp. Wszelkie prawa zastrzeżone.