Lexikon rostlin

Lotos

Lotus

Nelumbo nucifera

Liście indyjskiego kwiatu lotosu orzechodajnego (rodzina: lotosowate/ Nelumbonaceae) znajdują się nawet 2 metry nad powierzchnią wody lub wyżej. Ponad wielkie, tarczowate i bladozielone liście wystają ładnie pachnące ok. 25-cio centymetrowe kwiaty w kolorach rόżu lub bieli.

Ta silna roślina, pochodząca z Azji i pόłnocnej Australii, rozwija się dobrze w większych stawach. Budda często przedstawiany jest w środku kwiatu lotosu.

W Azji Wschodniej kłącze lotosu wykorzystywane jest jako warzywo do przyrządzania zup. Płatkami kwiatόw dekoruje się niektόre potrawy, a i prażone nasiona lotosu mają swoich miłośnikόw. 

Sławę zyskał zdumiewający efekt samooczyszczania się liści, na ktόrych woda i brud po prostu się perlą (woda przybiera formę perełek i nie wnika w liść, tocząc się zbiera z jego powierzchni zanieczyszczenia i opada). Ten tzw. "efekt lotosu" oparty na wyrafinowanej strukturze mikroskopowej powierzchni liści w międzyczasie wykorzystywany jest w bardzo ciekawych produktach technicznych (jak lakierach, materiałach odzieżowych, powłokach elewacyjnych i innych). 

Składniki:

olejki eteryczne

 

 

 
© 2019 Kneipp. Wszelkie prawa zastrzeżone.