Lexikon rostlin

Werbena cytrynowa /Lippia trójlistna

Zitronenverbene

Aloysia triphylla BRITTON

Werbena cytrynowa znana też pod nazwami: lippia trόjlistna, miłowonka trójlistna, cukrownica trójlistna, nazwę swą zawdzięcza mocno cytrynowemu zapachowi. Odpowiedzialny za to jest monoterpen cytral, mieszanka nerolu i geraniolu, ktόry w identycznej formie występuje w cytrynie. Ta roślina z rodziny werbenowatych pochodzi z Ameryki Południowej i w Europie jest bardzo popularna jako roślina ozdobna, czy też stosowana do herbat. Pod względem nazewnictwa werbena cytrynowa łatwo może zostać pomylona z typową werbeną (Verbena officinalis L.), ktόra jednak nie posiada tego typowo cytrynowego aromatu. Poza tym brakuje jej jeszcze innych charakterystycznych składnikόw.

Werbena cytrynowa używana jest w formie świeżych i suszonych liści do zaparzania herbaty lub jako przyprawa, jak i do produkcji olejku eterycznego. Francuzi znają herbatkę z werbeny cytrynowej jako "Verveine", a po hiszpańsku ten napόj nosi nazwę "Cedrón".

Składniki:

olejek eteryczny, monoterpeny (cytral, borneol, limonen, geraniol, nerol, terpineol), seskwiterpeny (kariofilen, kurkumen), flawonoidy (apigenina, luteolina), akteozyd, werbenalina.

 

 
© 2019 Kneipp. Wszelkie prawa zastrzeżone.