Wartościowa sόl z Saliny Luisenhall

Außenansicht Saline Luisenhall

 

 

W Salinie Luisenhall w Getyndze (niem. Göttingen), z ktόrej to pochodzi naturalnie czysta termalna sόl solankowa używana do kryształkόw do kąpieli Kneipp®, sόl pozyskiwana jest według kilkusetletniego tradycyjnego procesu.

 

Salina Luisenhall jest jedyną pozostałą w Europie warzelnią panwiową i jako obiekt zabytkowy przemysłu może być zwiedzana. Sόl z tej saliny jest delikatesem, a własny test smakowy podczas oprowadzania prawdziwym przeżyciem.

 

 

Die Thermalsole kommt aus 460 Metern Tiefe

 

 

Solanka termalna wydobywana jest tu na powierzchnię z głębokości ponad 460 metrόw. Na tej głębokości stale wzbogaca się ze złόż soli mającego 250 milionόw lat prastarego morza. W odwiertach solanka tłoczona jest pompami do gόry. Przechodzi tutaj proces oczyszczania, podczas ktόrego jest napowietrzana i odkładana w odstojnikach (pojemnikach), aby oczyścić ją z ziemi i gliny. 

 

Od roku 1850 w Luisenhall niedużo zmieniło się w sposobie pozyskiwania soli –jedynie technika została lekko zmodernizowana.

Blick in die Saline Luisenhall

Nie zmienia to jednak faktu, że będąc tam czujemy się tak, jakbyśmy odbyli podrόż w czasie do początkόw industrializacji w XIX wieku. W zabytkowym budynku z muru pruskiego pompowana na powierzchnię płynna solanka zbiera się w 150-cio letnich wannach dębowych, piec na drewno, do ktόrego jest dostęp, w dalszym ciągu ogrzewa ogromne panwie, a krokwie i schody trzeszczą pod chlubnym kilkusetletnim „ciężarem”.

Podczas tradycyjnego sposobu pozyskiwania soli termalnej do kryształkόw do kąpieli Kneipp® całkowicie rezygnuje się z dodatkόw chemicznych i technik przemysłowych. Poza tym w przeciwieństwie do soli przemysłowej, sόl termalna jest bogata w minerały i mikroelementy.

 

 

 

Kryształki do kąpieli Kneipp®

© 2019 Kneipp. Wszelkie prawa zastrzeżone.